Vuk je maďarský kreslený film natočený podle stejnojmenné knihy Istvána Feketeho. Pojednavá o osudech malého lišáčka, kterému celou rodinu zabil člověk. Osiřelého mláděte se ujme starý a zkušený lišák Karak a naučí ho všemu, co musí lišky umět, aby přežily. Jednou se jim dokonce podaří vysvobodit z klece mladou lišku Zrzku, kterou drží myslivec v zajetí. Vuk vyrůstá pod vedením Karaka a časem se stane velmi obávaným a chytrým lovcem, který uniká ze všech nástrah, jež mu myslivec připravuje.
Na podzim je však uspořádán hon při kterém je Karak smrtelně zraněn. Vuk přísahá pomstu. Postupně připraví myslivce o všechny slepice a nakonec se mu podaří sebrat i pečlivě střežené poslední dvě husy. Zoufalý myslivec nalíčí past, do které se chytí nejprve jeho psi a potom on sám. Film končí pohledem do Karakovi nory, kde nyní žije Vuk se Zrzkou spolu se svými mláďaty.
Film Vuk není podle mého názoru jen obyčejnou pohádkou. Jeho děj, ačkoli pohádkově zpracovaný, mne přinutil k zamyšlení nad zabíjením, zbytečným zabíjením pro zábavu, jímž jsou hony. Na hony přijíždí spousta lidí, kteří mnohdy i platí za to, že mohou zabíjet. Zabíjet nevinná zvířata.
Film Vuk existuje ve 3! ruzně česky dabovaných verzí. První, která se mi líbila nejvíce, byla uvedena kolem roku 1987 v televizi ve formě 4 dílného serialu. Další byla verze pro kina (jednotlivé díly spojené v celovečerní film), uvedená pod názvem Lišáček Lup. Poslední verze vyšla nedávno na videokazetě od Krátkého Filmu. Zatím vlastním poslední (třetí) verzi a Lišáčka Lupa. Zatím marně sháním tu první (seriálovou). Jestli se mezi Vámi nachází někdo, kdo ji má, prosím ozvěte se mi. Za zkomletování své sbírky rád zaplatím.